Zmiana paradygmatu zdalnego monitorowania w konserwacji sprężarek powietrza

Artykuł w majowym wydaniu Compressed Air Best Practices opisuje zmiany zachodzące wraz z ciągłą ewolucją zdalnego monitorowania systemów sprężarek powietrza oraz sposób, w jaki ta technologia może poprawić konserwację sprężonego powietrza – jednocześnie zwiększając wynik finansowy.

Autorzy: Hannu Heinonen i Olli Kuismanen, Tamturbo

 

Online monitoring sprężarek Tamturbo
Online monitoring sprężarek Tamturbo

Wszystko dzisiaj jest połączone – Twój samochód, Twoja lodówka, Twój telefon, Ty. Koszt połączeń internetowych osiąga nowe wartości minimalne. Postęp technologiczny ma istotny wpływ na ilość i jakość danych dostępnych z nowoczesnych sprężarek powietrza. Dlatego logiczne jest, że sprężarki powietrza zostały podłączone.

Użytkownicy końcowi są coraz bardziej zainteresowani wykorzystaniem danych operacyjnych sprężarek powietrza do wspierania ich napędu w najlepszych praktykach dotyczących sprężonego powietrza. Obejmuje to zwiększenie ekonomicznego i ekologicznego zrównoważenia ich działalności oraz integrację systemów sprężonego powietrza ze wszystkimi systemami fabrycznymi. Postęp technologiczny zwiększył możliwości oferowane przez producentów systemów sprężonego powietrza. Wspiera to potrzeby użytkowników końcowych w zakresie zwiększania wydajności.

Oto przegląd zmian zachodzących wraz z ciągłą ewolucją zdalnego monitorowania systemów sprężarek powietrza oraz tego, jak ta technologia ma poprawić konserwację sprężonego powietrza – jednocześnie zwiększając wynik finansowy.

Podejście do konserwacji oparte na potrzebach

Dzięki prostemu, wbudowanemu złączu, producenci urządzeń sprężonego powietrza oferują swoim partnerom zupełnie nowe sposoby obsługi użytkowników końcowych. Tak jak zwykliśmy wymieniać olej silnikowy w naszych samochodach co 3000 mil, akceptujemy, że samochód mówi nam, kiedy nadszedł czas wymiany oleju. Nowa technologia umożliwiła sprężarce powietrza zrobienie tego samego. Zapomnij o wymianie filtra, związanej z ustalonym limitem godzinowym, sprężarka powietrza poinformuje Cię, kiedy dokonać zmiany.

Zmiana paradygmatu jest definiowana jako fundamentalna zmiana podejścia. W przypadku konserwacji i kosztów operacyjnych sprężarki powietrza oznacza to przejście od konserwacji stałej lub opartej na kalendarzu do podejścia opartego na potrzebach. Dla użytkowników końcowych oznacza to optymalizację lub minimalizację kosztów konserwacji i serwisu, bez narażania wydajności lub niezawodności sprzętu. Dla producentów i dystrybutorów sprężarek powietrza oznacza to fundamentalną zmianę modelu biznesowego.

Zdalna łączność pozwala producentom i dystrybutorom sprężarek powietrza stać się innym rodzajem partnera dla swoich klientów. Dwukierunkowe połączenie danych i komunikację można łatwo wykorzystać do optymalizacji wykorzystania sprzętu sprężonego powietrza. Może to obejmować zmianę parametrów pracy sprężarki powietrza, gdy zmienią się warunki pracy lub potrzeby użytkownika końcowego. Odbywa się to z odległej lokalizacji, w krótkim czasie, bez konieczności wysyłania technika serwisowego na miejsce. Dzięki zdalnemu monitorowaniu i dostępowi do danych, zmieniające się potrzeby w zakresie sprężonego powietrza są łatwo identyfikowane, a sprzęt zoptymalizowany pod kątem zmieniającej się rzeczywistości. Oznacza to, że producenci i dystrybutorzy sprężonego powietrza stają się partnerami w doskonałości operacyjnej swoich klientów, doradzając im w sprawach związanych z tym medium.

Przykład pomoże zilustrować tę kwestię: firma z 18 zakładami i wieloma sprężarkami powietrza w jednym miejscu posiada nowoczesną sprężarkę powietrza, która jest zdalnie monitorowana przez producenta. Pewnego dnia o godzinie 6:26 sprężarka powietrza wysłała wiadomość tekstową (SMS) do dyżurnego inżyniera monitorującego: „Usterka fazy zasilania”. Inżynier zalogował się do układu sterowania sprężarki powietrza i zweryfikował utratę mocy z jednej z trzech faz. Zadzwonił do biura obsługi zakładu, aby omówić możliwe przyczyny i działania. Reakcja technika serwisowego zakładu: odłożył telefon i zadzwonił do swojego przełożonego, mówiąc: „Teraz wiem, dlaczego nasza fabryka nie działa”. Dzięki tym informacjom zespół użytkownika końcowego dotarł do pierwotnej przyczyny problemu i był w stanie uruchomić instalację, minimalizując przestoje.

Informacja umożliwia podjęcie decyzji

Zwiększone możliwości monitorowania czujników i informacji dostępnych w nowoczesnych sprężarkach powietrza ułatwiają zmianę trybu obsługi i konserwacji z Reaktywnego („Jeśli coś się zepsuje, naprawimy to”) na Predyktywne („Naprawimy to, zanim się zepsuje”) i na zapobiegawcze („Naprawimy to tuż przed faktycznym uszkodzeniem”). Zmienia to podejście dotychczas oparte na czasie, gdzie konserwacja odbywała się zgodnie z harmonogramem, na model oparty na potrzebach, w którym informacje umożliwiają podejmowanie decyzji.

Typowy program konserwacji oparty na czasie może wyglądać tak:

  • Wymiana filtra oleju co 1000 godzin.
  • Wymiana filtra powietrza co 2000 godzin.
  • Wymiana oleju co 4000 do 8000 godzin.
  • Serwis zestawów uszczelnień zaworów co 24 miesiące.
  • Wymiana łożysk silnika co pięć lat.

Ponieważ nowe dostępne dane umożliwiają monitorowanie na czas rzeczywistych potrzeb konserwacyjnych, możliwe jest przejście z zaplanowanego programu konserwacji na program rzeczywiście oparty na potrzebach. Dane wskazują, kiedy filtry wlotu powietrza zbliżają się do końca okresu eksploatacji na podstawie danych pd. Te możliwości techniczne są już dostępne w większości wysokiej klasy sprężarek powietrza, ale nie są w pełni wykorzystywane. Dzięki odpowiedniej konstrukcji wymiana filtra powietrza została przesunięta do ponad 25 000 godzin bez nadmiernej różnicy ciśnień lub utraty filtracji.

Postęp technologiczny a jakość danych dostępnych z nowoczesnych sprężarek powietrza
Zdalnie gromadzone i udostępniane dane dotyczące sprężarek powietrza umożliwiają przejście od zaplanowanego programu konserwacji do programu opartego na rzeczywistych potrzebach, w celu uzyskania wyższej wydajności i niższych kosztów konserwacji.

 

Udostępnianie danych

Przy możliwości zdalnego dostępu do danych dotyczących sprężonego powietrza pojawia się pytanie „Czyja to własność?”. Dane można wykorzystać do analizy produkcji użytkownika końcowego i jej ewentualnych zmian, co w większości przypadków powoduje, że informacje stają się wrażliwe.

Obecnie zebrane dane dotyczące sprężarek powietrza oparte na zdalnym połączeniu nie są dostępne dla klienta końcowego. Nowe modele biznesowe z podłączonym sprzętem na sprężone powietrze zwiększają skłonność do otwartego udostępniania danych użytkownikom końcowym, prawdziwym właścicielom danych. Oferowanie podmiotom powiązanym bezpłatnego dostępu do zgromadzonych danych, którego głównym celem jest pomoc użytkownikowi końcowemu w usprawnieniu ich działalności, powinno stanowić podstawę nowego, partnerskiego podejścia do wykorzystania danych. Jednak z różnych powodów niektórzy producenci mogą powoli lub niechętnie dostosowywać ten otwarty model danych.

Technologia oparta na GSM zapewnia bardzo szybką komunikację, np. sprężarki powietrza wysyłają wiadomości tekstowe/SMS do lokalnego personelu obsługi i konserwacji. To sprawia, że sprężarki stają się integralną częścią produkcji, zdolną do dostarczania aktualnych informacji, w celu osiągnięcia lepszej ogólnej wydajności produkcji i obniżenia kosztów.

Tamturbo turbo compressor TT185 on industrial site
Bezolejowa sprężarka powietrza Tamturbo o mocy 250 koni mechanicznych (KM) z napędem o zmiennej prędkości (VSD) jest wyposażona w aktywny zdalny monitoring za pośrednictwem łącza modemowego 4G.

 

Oto kolejny przykład: w tym przypadku duża globalna firma piwowarska ma zdalnie monitorowaną sprężarkę powietrza w jednym ze swoich browarów. Podczas monitorowania nowo uruchomionej sprężarki powietrza dostawca zauważył, że inne (starsze) sprężarki powietrza nie były wykorzystywane w optymalny sposób – jednostka o dużej wydajności była ładowana i rozładowywana, gdy wystarczała jedna z mniejszych jednostek. Dzięki zdalnej zmianie parametrów pracy systemu i doradzaniu klientowi zmiany logiki działania niepodłączonych sprężarek powietrza, produkcja sprężonego powietrza ustabilizowała się, aby działać wydajniej. Zaowocowało to znacznymi oszczędnościami w zużyciu energii i znacznie bardziej stabilnym systemem sprężonego powietrza.

Nowa rola dla producentów i dystrybutorów

Wykorzystanie opartej na zaawansowanej technologii, terminowej, odpowiednio dopasowanej sprężarki powietrza oraz monitorowanie połączonych urządzeń podrzędnych napędza rozwój nowego modelu biznesowego. Modele biznesowe oparte na abonamencie zyskują na popularności i szybko stają się rzeczywistością dla firm, które nie są zainteresowane posiadaniem sprężarek powietrza, gdy potrzebują jedynie usługi sprężonego powietrza.

Firmy są również motywowane chęcią utrzymania jasności w bilansie (poprzez niedodawanie sprzętu kapitałowego) i nie chcą alokować zasobów, aby poradzić sobie z kłopotami związanymi z eksploatacją tej technologii. Przy stałej cenie miesięcznej lub wyliczonej na podstawie zużycia sprężonego powietrza, użytkownik końcowy korzysta z zalet tej nowej technologii, podczas gdy producent zajmuje się resztą. Ten model subskrypcji jest bardzo podobny do usług streamingu multimediów – nie musimy kupować odtwarzacza DVD i biegać do sklepu wideo, aby oglądać filmy na żądanie. Poniższa tabela przedstawia różnice między inwestowaniem w technologię sprężonego powietrza a zakupem sprężonego powietrza w modelu biznesowym opartym na subskrypcji:

 

CAPEX Subscription-Model
Wymagane budżetowanie kapitałowe Tak Nie
Kontrola budżetu Wysoka Niska
Próg akceptacji Wysoki Niski
Przejrzystość kosztów Niska Wysoka
Odpowiedzialność operacyjna Wysoka Niska
Elastyczność Niska Wysoka
Nieoczekiwane koszty serwisu Wysokie Brak

 

Oznacza to, że rola dystrybutora sprężarek nieuchronnie się zmienia. Nowa rola skupia się na utrzymywaniu jednostek działających bez zakłóceń, co będzie jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy. Sprawia to, że potrzeby związane z konserwacją i serwisem lub awarie są postrzegane jako strata, a nie jako szansa na zysk. Jednak ten sam (a właściwie wyższy) zysk zostanie osiągnięty dzięki utrzymywaniu produkcji klientów bez zakłóceń, zamiast naprawiania jej, gdy się załamie. To oczywiście wymaga nowych możliwości, a także zmiany sposobu myślenia wszystkich zaangażowanych stron. Dla tych, którzy nadal pozostają sceptyczni – pomyślcie o tym, co stało się z firmami produkującymi odtwarzacze DVD lub przenośne odtwarzacze CD.

Myśląc inaczej o sprężonym powietrzu

 

Omawiane tutaj możliwości zdalne zawierają się już w sprzęcie sprężonego powietrza, umożliwiając i napędzając transformację firm i przechodzenie z transakcyjnego modelu biznesowego w model oparty na subskrypcji. Wymaga to jednak również zmiany sposobu myślenia i chęci od użytkowników końcowych do zmiany sposobu myślenia o sprężonym powietrzu.

O autorach:

Hannu Heinonen, Wiceprezes Tamturbo, tel: 314-662-0188, e-mail: hannu.heinonen@tamturbo.com;

Olli Kuismanen, Wiceprezes Tamturbo, tel: 358-40-766-5678, e-mail: olli.kuismanen@tamturbo.com.

O Tamturbo:

Tamturbo produkuje i sprzedaje przemysłowe sprężarki powietrza z technologią 100% bezolejową, opartą na sterowanych VSD, wysokiej prędkości turbosprężarkach z aktywnymi łożyskami magnetycznymi, dzięki czemu sprężarka nie zużywa się, czego rezultatem jest najniższy w branży całkowity koszt posiadania. Bez ani jednej kropli oleju w układzie, sprężarki Tamturbo są całkowicie wolne od ryzyka zanieczyszczenia sprężonego powietrza olejem.

Informacje o najlepszych praktykach dotyczących sprężonego powietrza®

Compressed Air Best Practices® koncentruje się na pomocy menedżerom ds. energii w tworzeniu oszczędności energii w przemyśle poprzez dostarczanie treści edukacyjnych na temat systemów sprężonego powietrza. Aby pomóc firmom osiągnąć wyniki „Win-Win”, które obniżają koszty operacyjne i minimalizują wpływ na środowisko, magazyn dostarcza pomysły na projekty, szkolenia i inne materiały edukacyjne dotyczące optymalizacji systemów sprężonego powietrza. Dzięki wkładowi ekspertów ds. audytów energetycznych i menedżerów ds. energii działających w terenie, ich zawartość zapewnia wgląd w produkcję przemysłową i środowiska procesowe.

Możesz odwiedzić ich stronę internetową: https://www.airbestpractices.com/